Alıştırma Dönemi

                         

Alıştırma Dönemi

Okula alışma dönemi ailelerin ve çocukların en zorlandıkları dönemdir. Çünkü her iki taraf da birbirinden ayrılmak istemez. Genellikle zorlanan taraf yetişkinlerdir. Çocukların uyumu daha kolay olmakla beraber, okul algısını lekelememeye dikkat edilmeli çocuğa hassas yaklaşılmalıdır. Bu dönem çocuğun okuldaki öğretmenine güven duymasına kadar sürecektir ve yeterli süre çocuktan çocuğa değişmektedir.
Alıştırma dönemi okul öncesi yılların en önemli dönemlerindendir. Burada ki hatalı yaklaşımlar okul korkusu, terkedilme korkusu yaşatarak tüm akademik hayatına yansıyabilecek olan “okul fobisini” geliştirebilir ve okul fobisinin atlatılması profesyonel ellerde bile oldukça uzun sürebilir. Alıştırma dönemi  yaklaşımı okulun eğitim kalitesini birebir anlatan bir göstergedir. Bu dönemde çocukların ağlamaması, okulunu, öğretmenini sevdirmeye çalışılması ve çocuğun güveninin kazanılması esastır.

Bu dönem için yapılacak yanlışların en büyüğü çocuğu alışana kadar ağlatarak, yetersiz eğitmen ve bakıcı kadrosu sebebi ile çocuğa gerekli adaptasyon zamanını sağlamamaktır. Sevgi Çemberi Anaokulu bölgede ki en fazla nitelikli öğretmen, bakıcı ve idareci kadrosuna sahip olan yegane okuldur.
Anne, çocuk için bir bağlanma unsurudur.  Bu ne mi demek? Basitçe bahsedersek birincil bağlanma figürü çoğu zaman ebeveyn, ikincil, üçüncüller ise; varsa bakıcı, anneanne,  büyükanne gibi diğer çocuğa bakan kişilerdir. Bağlanma figürleri ile çocuk hayata bu figür yardımı ile bağlanıyor, bağlanma figürü varken korkmuyor, özgüveni yüksek ve cesur davranabiliyor. İşte bu noktada kreş ya da anaokulu alıştırma dönemleri için çocuğa gereken ilk şey, anneden sonra güvenebileceği bir bağlanma figürü yani yeni bakıcısı ya da öğretmenidir. Çocuğun bağlanma figürü olmadan, yeni başladığı bir ortamda tek başına bırakılması travmaya sebep olacak sonuçlar doğurabilir. Anne ve babanın olmadığı okulda çocuğun kendini güvende hissettiği, bağlandığı ilişkilerin olması bir zorunluluk ancak bu ilişkilerin güvenli hale gelmesinin bir sürece ihtiyaç duyduğu da unutulmamalıdır. 


Müdahale edilmesi gereken durumlar fark edildiğinde en hızlı şekilde aile bilgilendirilir ve uzman yönlendirmesi sağlanarak olası vakit kaybının önüne geçmeye çalışılır.
Okulumuzda, velilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda düzenli olarak eğitimler verilerek aile içi iletişimlerini geliştirmelerine katkıda bulunulmaktadır.